לחיצה על התמונה/פרויקט תוביל לאלבום השלם שלה

מרפאת ד"ר לזר מרפאת ד"ר לובה בר סף מרפאת ד"ר פישמן
מרפאת ד"ר בלום אמריקן לייזר נתניה אפקטיב ביוטי
אמריקן לייזר דיזינגוף ת"א

 

ישראלה וסר- עיצוב שמגשים חלומות

מתוך כתבה שפורסמה בפורטל רפואת שיניים

תכנון מרפאת שיניים הוא אומנות בזכות עצמה והמסר למי שרוצה לעשות שינוי או מהפך קטן הוא: לכו עם הלב, אל תפחדו להעז, אין נכון ולא נכון העיקר שבסוף תקבלו מקום שיהיה לכם נעים לשהות בו שעות ארוכות. אדריכלית הפנים ישראלה וסר חולמת בגדול
מאת: InfoDent 
פורסם: 11/10/09

מרפאות השיניים עוברות בשנים האחרונות מהפך עיצובי. אם פעם רופא שיניים היה כמו רב- אחד שלא מחליפים כל החיים- ורוב הרופאים ם עבדו מתוך דירות מגורים בלי לשפץ ובלי להשקיע, הרי שבחמש השנים האחרונות חל מהפך בחשיבה והתחום קיבל מימד אחר כשרופאי שיניים התחילו להבין שאם הם לא יתנו למתרפאים תחושה של בית, הם יאבדו את הלקוחות שלהם. על מנת להתגבר על המכשול הזה החלו יותר ויותר מרפאות להשקיע בעיצוב והטרנד החדש תפס כמו אש בשדה קוצים. התוצאה היא מעבר למרפאות יפהפיות ומעוצבות המקנות תחושה של אמינות, רוגע וביטחון עוד לפני התחלת הטיפול.

משרדה של האדריכלית ומעצבת הפנים, ישראלה וסר, היה שותף בשנים האחרונות לכמה מן המהפכים האיכותיים ביותר של מרפאות שיניים כשהמומחיות שלה היא המגע האישי והתאמת המרפאה לטעמו ואישיותו של הרופא. "כשאני באה לתכנן מקום אני מתחברת אליו מהלב, מהבטן מהנשמה" מתארת ישראלה וסר את דרך עבודתה. "אני מרגישה מתוכי מה נכון ומתאים לו. קיימות היום כל מיני תורות שמגדירות מה עושה צבע כזה או אחר, מה נכון ולא נכון לעשות בכל חדר, אבל בעיני מה שמתאים לאדם זה מה שנכון לאותו מקום. עשיתי מרפאות שיניים בגוונים של כתום, ירוק, סגול ואפילו לבן לחלוטין. בשבילי כל מרפאה היא שונה".

השטח מכתיב אך לא מקבע

 אחד הדברים אותם דורשת ישראלה וסר זוהי מעורבות מלאה של הרופא בכל תהליך העיצוב. לדבריה, לפעמים יש צורך להכין גם 10 הצעות לאותה מרפאה על מנת להיות בטוחים שהאופציה שנבחרה היא אכן הטובה ביותר וגם לאחר מכן הרופא עדיין ממשיך להיות מעורב בכל החלטה שמתקבלת החל מגוון הפרקט ועד לצבע הזכוכיות של מגירות הארון. "אני אוהבת לערב את הלקוחות שלי עד לרמה שהם מרגישים שהעיצוב הוא בעצם שלהם. לא קל לבצע שינוי תדמיתי ומחשבתי ולכן האדריכל והמעצב צריך להיות אדם שקל להתחבר אליו ושהלקוח מאמין ביכולותיו ונותן בו אמון. כי בסופו של יום, מדובר במקום העבודה שבו הרופא נמצא לפעמים יותר שעות מאשר בבית".

על פי תפיסתה של ישראלה וסר, השטח הנתון מכתיב את התכנון אבל לא מקבע אותו. זאת גם הסיבה שעם קבלת השרטוטים של המבנה היא מכינה כעשר הצעות שונות שבכל אחת מהן מובאת צורת חשיבה שונה עם תזרימי תנועה שונים. לדבריה, דרך עבודתו של הרופא ואופיו האישי הם הדברים שהכי חשוב להתחשב בהם: "יש רופא שיגיד 'אני רוצה מגע אישי עם המתרפאים ולא אכפת לי שהם ייכנסו אלי לחדר הטיפולים'. רופא אחר יעדיף שחדר הטיפולים יהיה מרוחק על מנת שלא יפריעו לו בזמן העבודה. אלו שני תזרימי תנועה שונים ולפעמים המפגש בין האדריכל והמעצב פותח לרופא את העיניים וגורם לו לבחון את עצמו ואת דרך עבודתו".

יש מספר כללים בסיסיים לעיצוב מרפאה חדשה. כך למשל, הכניסה צריכה להיות דרך לובי מזמין שמעניק עוצמה למרפאה מבלי לאיים על המתרפא. השאיפה היא ליצורהתרשמות טובה וחזקה שתתחיל ברגע הכניסה למרפאה ותמשיך אחר כך במפגש עם הרופא המטפל. יצירת לובי ואזור קבלה המופרדים מאזור הטיפולים משיגה שתי מטרות: הרופא מקבל את השקט הדרוש לו בזמן עבודה והמתרפא מרגיש שהוא מקבל את מלוא תשומת הלב המגיעה לו. הלובי צריך לכלול: שולחן ומזכירה, אפשרות לצפייה על מסך, מוסיקת רקע נעימה ריצוף מרגיע, תמונות, קירות מעוגלים המקנים אווירה של חזרה אל הרחם ועמדה של מים וקפה לתחושת ביתיות. בחדר ההמתנה רצוי שלא להציב ספסלים ארוכים ולהעדיף כיסאות וספות על מנת ליצור הרגשה של מרחב אישי.

צבעים, טקסטורות ותאורה

לצבעים יש תפקיד חשוב מאד ביצירת האווירה הנכונה ולא צריך לחשוש לשלב כל צבע: כחול, אדום, כתום, סגול, הכל לפי התאמה ושילוב נכון. במקביל יש ליצור שילובים הרמוניים בהתאם לתורת הצבעים. כך במרפאות קטנות אפשר לשלב אלמנטים היוצרים תחושת מרחב דוגמת דלתות גבוהות ורחבות מהסטנדרט או  שימוש בנישות במעברים צרים ליצירת מראה של מעבר רחב יותר. מומלץ מאד לשלב בין צבעים, זכוכיות ואפקטים של תאורה הגורמים ליצירת מרחב . בזמן העיצוב חשוב מאד להיות מודעים לטרנדים עתידיים, לחשוב קדימה ולנצל את קצה הטכנולוגיה והחומרים על מנת שהמרפאה תיראה עדכנית גם בעוד כמה שנים.

לבחירת התאורה יש חשיבות עצומה בעיצוב מרפאת שיניים וגם כאן יש שינויים שנלמדו מניסיון השנים. אם פעם היה נהוג להיכנס לחדר המתנה ולראות המון ספוטים שהאירו וחיממו את האולם בעוצמה רבה מדי, הרי שכיום עוברים לתאורה ירוקה הכוללת, בין היתר, שילוב של תאורה פלורוסנטית ולדים אשר היא גם זולה יותר, גם צורכת רק 9 וולט ומחזיקה כמעט לנצח. רופא שחשובה לו איכות הסביבה יעדיף תאורה כזו כי כך יורדת צריכת  החשמל, המרפאה לא מתחממת וצריך פחות קירור ע"י המזגן. בחדר הרופא נדרש יחס נכון בין תאורה היקפית, אזור הראש של המתרפא וחלל הפה לצד תאורה שתעזור לשמור על רעננותו של הרופא לאורך כל שעות העבודה. יש לדאוג שהתאורה הסביבתית בחדר הטיפול לא תהיה חלשה מדי ולא תגרום לפעולה מאומצת של האישון בכל פעם שהוא ירים את מבטו.

ישראלה וסר מסכמת: "המשרד שלנו מתעדכן כל הזמן עם מה שקורה בשוק בתחום החומרים, הצבעים, והטקסטורות. אבל זה לא מספיק. מעצב טוב שואב את השראתו לא רק מלימודים וחוברות אלא גם מכל דבר שהוא רואה, נושם או מריח. אם אני הולכת ברחוב ורואה פרח חדש אז אני מיד מצלמת אותו כרעיון למשהו עתידי. כל דבר שקיים הוא בעצם רעיון לעיצוב שונה, אחר וחדש.  אצלי הכל נובע מהרגש. אני כותבת שירה, מציירת וחשה את האנשים שפונים אלי. ניתן לומר שאדריכל ומעצב הם אנשים בעלי נפש של אומן שיש להם את הכלים והאמצעים הטכניים להפגיש את החלום והחזון עם המציאות".